Ako sa naučiť cudzí jazyk rýchlo a efektívne

Preklady a tlmočenie, cudzie jazyky

Zdieľaj s priateľmi

Ako na cudzí jazyk?

Ako sa najrýchlejším spôsobom môžete naučiť zvládať základné výzvy v miestnom jazyku? Ako sa čo najrýchlejšie naučiť bežné frázy ako opýtanie sa na cestu alebo objednať si obľúbené jedlo v reštaurácii na dovolenke?

Najlepšie je, ak dokážete prekonať strach a pustíte sa rovno do učenia. Odvaha je jedným z hlavných faktorov pri učení sa nového jazyka. To, že urobíte na začiatku je úplne v poriadku a každý, kto sa cudzí jazyk už naučil Vám to len potvrdí. Ideálne je vyhnúť sa úsiliu o dokonalosť. Robiť chyby je úplne v poriadku a z chýb sa naučíte najviac. Nemusíte sa viazať na dokonalú gramatiku, ale sústrediť sa skôr na jednoduché a praktické vety.

Počúvanie cudzieho jazyka

Môže sa vám zdať, že je to strata času počúvať niečo, kde budete schopní pochopiť iba pár slov a viet. Nebude to však márne, čím viac budete počúvať, tým viac začnete rozumieť.  Počúvanie ostatných, ktorí hovoria týmto jazykom, tiež pomôže vašej intonácii, takže miestni vám budú ľahšie rozumieť.

Samozrejme, že najlepšie je žiť v krajine, ktorej jazyk sa chceme naučiť. Ak však takúto možnosť, existuje veľa možností ako počúvať cudzí jazyk. Môžete počúvať rádio a hudbu alebo streamovať film v miestnom jazyku. Všetko sa ráta.

Hovoriť a nebáť sa robiť chyby

Ak sa chcete naučiť nový jazyk, musíte ho používať aktívne. Musíte to hovoriť čo najviac, takže sa nebojte rozprávať aj sami so sebou. Základ je nebáť sa hovoriť v cudzom jazyku od prvého dňa. Nikto od Vás neočakáva, že sa stanete tlmočníkom zo dňa na deň 🙂

Precvičte si vety a slová, ktoré ste sa práve naučili. Precvičujte výslovnosť, aby ste si jednotlivé slová aj memorovali. Nerobte si starosti so svojou obmedzenou slovnou zásobou a nedostatočnou gramatikou, čím viac budete hovoriť, tým rýchlejší pokrok urobíte.

Častou chybou samoukov je sústredenie sa na gramatiku a gramatické chyby. Ak ste začiatočník v čomkoľvek, je jasné, že chyby nastanú. Je dôležité sa z nich poučiť a ísť ďalej. To platí aj pre cudzie jazyky. Je jasné, že zo začiatku Vám gramatika bude robiť problémy, ale Vašim cieľom je napredovať postupne, jednoduchými vetami, či bežnými frázami a gramatiku doladiť aj neskôr.

Čítať v cudzom jazyku je polovica úspechu

Čítať čo najviac, aby ste si rozšírili svoju aktívnu slovnú zásobu v cudzom jazyku. Len zriedka si budete môcť spomenúť na slovo, keď ho uvidíte prvýkrát. Ak dané slovo uvidíte pri čítaní opakovane, uloží sa vo Vašej pamäti bez toho, že si to budete uvedomovať.

Vrhnite sa aj na zahraničné webové stránky, blogy, recepty a podobne. Výborným článkom svoju skúsenosť popisuje napr. Tim Ferris v tomto článku.

Jazykové kurzy

Jazykových kurzov nájdete v dnešnej dobe na internete neúrekom. K dispozícii sú napr. online kurzy, ktoré sa dokonca dokážu prispôsobiť Vašim individuálnym potrebám.

Ak by ste predsa len potrebovali odbornú pomoc pri prekladoch, či tlmočení radi Vám pomôžeme.


Zdieľaj s priateľmi

Comments are disabled.

Verified by MonsterInsights