Simultánne tlmočenie je cool aj hot zároveň

Simultánne tlmočenie si vyžaduje dokonalé ovládanie jazyka.

Zdieľaj s priateľmi

Istotne ste sa už stretli s pojmom simultánne tlmočenie. Možno ste ho už zažili ako divák. Simultánne tlmočenie si vyžaduje dokonalé ovládanie jazyka. Trúfli by ste si ho  zrealizovať?

Ak sa rozprávame o simultánnom tlmočení, tak v prvom rade musíme povedať, že ide o neuveriteľne náročnú prácu. Simultánne tlmočenie si vyžaduje dokonalé ovládanie jazyka. Kladie nároky aj na sústredenosť, na odolnosť voči tlaku a stresu. Simultánny tlmočník musí mať veľmi dobre vycibrené ucho aj na prízvuky z dialektu, pretože nie každý rečník, či už v anglickom, nemeckom, alebo akomkoľvek inom jazyku používa daný jazyk ako materinský. Tlmočník prakticky nesmie zaváhať ani na sekundu, pretože hrozí, že mu ujde pointa.

Ako to prebieha?
Tlmočník, ktorý realizuje simultánny preklad obvykle sedí v kabínke so slúchadlami, v ktorých počuje prednášajúceho rečníka. Zároveň rozpráva obsah prejavu v požadovanom jazyku do mikrofónu. Takto sa zabezpečí, že zúčastnení na prednáške či konferencii si môžu vybrať, či chcú a rozumejú počúvať rečníka vo východiskovom jazyku (bez slúchadiel), alebo si zoberú slúchadlá, v ktorých budú mať možnosť počuť pretlmočený prejav.

Dvaja to istia
Pri simultánnom tlmočení platí pravidlo, že prítomní sú dvaja tlmočníci. Má to praktické dôvody. Simultánne tlmočenie vyžaduje oveľa častejšie striedanie a potrebu oddychu. Druhý tlmočník slúži aj ako poistka. Ak by totiž došlo k neočakávanej komplikácii tlmočiaceho kolegu (kašeľ, štikútanie, náhla nevoľnosť…). Simultánne tlmočenie sa považuje za kráľovskú disciplínu v tomto odvetví a mnoho odborníkov má pred ním rešpekt. Jednoducho povedané, simultánne tlmočenie je tak trochu COOL aj HOT zároveň. COOL preto, že vzbudzuje zaslúžený rešpekt. HOT zase preto, lebo sa vám môže ľahko stať nepríjemnosť, ktorú spôsobí technika, alebo jednoducho život a garantujeme, že v tú chvíľu vám bude viac ako „HOT“. Preto odporúčame, ak pripravujete konferenciu, alebo iné podujatie, ktoré vyžaduje simultánne tlmočenie, sme tu pre vás. Budeme sa snažiť, aby bol náš výkon COOL.


Zdieľaj s priateľmi

Comments are disabled.

Verified by MonsterInsights